google42e10469576d8148.html

Strathblane Crowned National POP Lacrosse Champions

fullsizeoutput_ef.jpeg

Strathblane Primary School saw off all the competition to be crowned winners of the 2019 National POP Lacrosse Championship in Sheffield.

Strathblane, from the outskirts of Glasgow, defeated Kingscourt from Hampshire 12-9 in a hard fought final after beating Honeywell Junior School and St Peter’s Primary School in their quarter-final and semi-final respectively.

The Scottish team were looking to improve on their semi-final place in last year’s Plate competition and they certainly did that by winning the main Championship title.

Last year’s champions, Hale Prep, from Altrincham, were looking for a sixth title in seven years but were unable to get past Kingscourt in their semi-final, losing 6-10.

21 teams in total travelled to Sheffield’s English Institute of Sport on Sunday 23 June for the National POP Championships after qualifying through their respective regional tournaments earlier in the year.

In the morning session, the teams competed in the pool stages with the aim of finishing in the top two in their pool to progress to the Trophy knockout stages.

Based on the teams’ pool stage rankings, the schools were then split into the main Trophy competition and Plate and Bowl competitions for the afternoon’s games.

Sparsholt Primary School, Winchester, who were quarter-finalists in last year’s Trophy competition, managed to bag themselves a trophy this time out, defeating St Gabriel’s RC Primary School 6-4 in the Plate final.

And the third trophy of the day went to St Hugh’s School who beat Lister Junior School 5-2 to be crowned Bowl champions 2019.

Congratulations to all the teams and their players at the Championships for making the National Finals.

National POP Lacrosse Championships Standings

Pool A
1st - St Peter’s
2nd - Kingscourt
3rd - Gawsworth
4th - St Gabriel’s
5th - Malvern St James

Pool B
1st - Strathblane
2nd - Hale Prep
3rd - Sparsholt
4th - Milnthorpe
5th - Lister Junior

Pool C
1st - Mellor
2nd - Honeywell
3rd - St John’s On-the-Hill
4th - Withington
5th - St Hugh’s

Pool D
1st - Buckland
2nd - Holy Trinity
3rd - Morven Park
4th - St Aiden’s
5th - St Mary’s

Trophy Competition

QFs
St Peter’s 12-7 Holy Trinity
Strathblane 11-10 Honeywell
Mellor 10-11 Hale Prep
Buckland 5-7 Kingscourt

SFs
St Peter’s 7-11 Strathblane
Hale Prep 6-10 Kingscourt

F
Strathblane 12-9 Kingscourt

1st - Strathblane
2nd - Kingscourt
3rd = Hale Prep & St Peter’s
5th = Holy Trinity, Honeywell, Mellor, Buckland

Plate Competition

QFs
Gawsworth 10-4 St Aiden’s
Sparsholt 7-2 Withington
St John’s On-the Hill 7-5 Milnthorpe
Morven Park 7-8 St Gabriel’s

SFs
Gawsworth 6-7 Sparsholt
St John’s On-the-Hill 4-5 St Gabriel’s

F
Sparsholt 6-4 St Gabriel’s

1st - Sparsholt
2nd - St Gabriel’s
3rd = Gawsworth, St John’s On-the-Hill
5th = St Aiden’s, Withington, Milnthorpe, Morven Park

Bowl Competition

SFs
St Hugh’s 4-3 Malvern St James
St Mary’s 3-8 Lister Junior

3rd Place Play-off
Malvern St James 1-5 St Mary’s

F
St Hugh’s 5-2 Lister Junior

1st - St Hugh’s
2nd - Lister Junior
3rd - St Mary’s
4th - Malvern St James